Fitting Kolofixu vyřeší cyklistům také problémy s  podélnou klenbou

14. 12. 2020

Pražská centrála Kolofixu v Braníku poskytuje kromě kvalitního cykloservisu i služby v oblasti fittingu – přizpůsobení kola tělesným parametrům jezdce a jeho potřebám. Důležitou součástí kompletního fittingu v rámci dosažení optimální biomechaniky je podpora podélné klenby.

Naše chodidlo má 3 klenby, ta klíčová pro dosažení optimální biomechaniky v cyklistice je podélná vnitřní klenba.

Výška klenby je velmi individuální a její rozdíl můžeme vysledovat u jednoho jedince, její výška se může lišit mezi levým a pravým chodidlem.

Cyklistika patří mezi sporty, kde podpora této klenby je klíčová pro pohyb celé dolní končetiny. Přirozený propad podélné klenby při chůzi nebo běhu je součást systému „odpružení“, které naše tělo má. Pokud při šlapání dochází ke kolapsu podélné klenby, přináší to 2 negativní efekty. Za prvé je to mírná energetická ztráta, protože byla část energie vložená do sešlápnutí pedálu použita na stlačení klenby. Za druhé je díky asymetrickému postavení chodidla kolaps klenby doprovázen pronační rotací chodidla, což je spouštěcí mechanismus pro vychýlení kolene do valgózního postavení v silové fázi, koleno má tedy tendenci vychylovat se směrem k ose kola.

Pokud se nám tedy podaří zajistit udržení podélné klenby v jejím nejvyšším postavení, je docíleno lepší efektivity přenosu a současně dosáhneme přirozeného pohybu celé dolní končetiny, zabráníme přetěžování vnitřních i vnějších stabilizátorů kolene. Celkově je navíc velmi pohodlné mít vhodnou podpor pod vnitřní podélnou klenbou.

Abychom, věděli, jakou úroveň podpory použít, je nutné zjistit, jak vysokou podélnou klenbu daný jezdec má a jak se chová při zatížení. Na základě těchto poznatků jsme schopni vybrat vhodný způsob podpory.

Bohužel většina výrobců cyklistické obuvi nedává jezdcům na výběr, podpora podélné klenby samotnou podrážkou je v drtivé většině případů nedostatečná.

Naštěstí řešení jsou relativně jednoduchá a ani se nemusí jednat o nějakou zásadní investici.

Vhodně zvolená stélka je ideálním řešením. V Kolofixu to řešíme dvojím způsobem. Používáme předtvarované vložky od Specialized, na výběr máme 3 úrovně podpory. 

Vyšším levelem je možnost použít vložky vytvarované přesně na tvar chodidla. Používáme tvarovatelné stélky od finského výrobce Foot Balance a za necelou půlhodinu jsme schopni vytvořit vložky „ušité“ přímo na míru. 

Výsledky u takto relativně jednoduchého řešení jsou velmi překvapivé, jsme schopni díky našemu fittovacímu systému STT okamžitě zaznamenat pozitivní změny ve smyslu zmenšení nechtěného stranového pohybu kolene.

Pokud tě zajímá, jak pracuje tvoje podélná klenby při jízdě na kole, jestli chceš jezdit na kole efektivněji, zdravěji a pohodlněji, přijď za námi do Kolofixu a my ti poradíme.